pondělí 29. ledna 2018

Logitech Extreme 3D Pro - držák mezi levnými joysticky

Když jsem se přibližně před osmi lety začínal více věnovat leteckým simulátorům, pořídil jsem si do začátků joystick Logitech Extreme 3D Pro. Nechtěl jsem příliš utrácet za samostatné pedály a plynovou páku a tak mi vyhovovalo, že tento Logitech má osu Z (twist), který zastoupí funkci pedálů, a posuvník, na který se dá namapovat plyn. Tehdy se jednalo o rozumné all-in-one řešení s vynikajícím poměrem cena/výkon.

Logitech Extreme 3D Pro je kompletně celý z plastu, ale má dostatečnou hmotnost, aby neklouzal po stole. Základna je dostatečně stabilní a dokonce i při prudších manévrech sedí joystick na stole jako přibitý. Rukojeť padne dobře do ruky a při vychýlení z neutrální polohy klade přiměřený odpor. Na rukojeti se nachází osmi-směrný klobouček a celkem 6 tlačítek (včetně spouště), na základně pak dalších 6.

A jaké jsou mé zkušenosti z praktického používání po osmi letech? Joystick se dá dobře využít na civilní i vojenské simulátory. U moderních bojových letadel ale často ani dvanáct tlačítek stačit nebude. Pro ovládání avioniky je tak nutné na většinu důležitých funkcí používat i klávesnici. Není to úplně pohodlné, ale zvyknout se na to dá. Horší je to také s vrtulníky, na ty už by to chtělo samostatné pedály a plynovou páku. U dopravních letadel se v praxi pedály používají nejčastěji při pojíždění na zemi, za letu se bez nich až na výjimky (jako např. přistání se silným bočním větrem) obejdeme. Na to nám osa Z na Logitechu Extreme 3D Pro bohatě postačí.

Vzhledem k tomu, že joystick je osazen klasickými potenciometry, se postupné zhoršování přesnosti dalo očekávat. Projevuje se to zejména "poskakováním" a nepřesnou neutrální polohou. Obojí se dá mírně potlačit zvětšením mrtvé zóny a snížením citlivosti v ovladačích nebo přímo v simulátoru. Nejvíce se to projevuje u osy Z a u posuvníku. Pokud si ale na to člověk zvykne, dá se s tím normálně fungovat. S plynem je ale potřeba zacházet opravdu s citem - posuvník má poměrně malé rozlišení, což může např. u letadel Airbus způsobovat přeskakování mezi jednotlivými režimy (CLB, MCT, TOGA).

Již dlouho plánuji pořídit si nějaký nový joystick, ale vždy si nakonec řeknu, že ten osm let starý Logitech na tom ještě není tak špatně. Když si člověk postupně přivykne na nedokonalosti ovládání způsobené jeho stářím, stále se s ním dá normálně pilotovat. Mé předchozí dva joysticky vždy postihlo kompletní selhání některé z os - a to po poměrně krátké době. Tento Logitech je v tomto ohledu držák. Je ale možné, že jsem měl pouze štěstí a výdrž potenciometrů se může kus od kusu lišit...

Jeho kvality potvrzuje i fakt, že se v nezměněné podobě prodává již přes deset let. Za cenu mírně převyšující tisíc korun ho mohu vřele doporučit všem začátečníkům nebo méně náročným virtuálním pilotům.

Žádné komentáře:

Okomentovat