čtvrtek 16. března 2017

Berlin Tegel (EDDT/TXL) spotting

Během mé krátké třídenní dovolené v Berlíně jsem určitě chtěl navštívit letiště Tegel za účelem spottingu. Problém byl v tom, že první dva dny probíhala stávka zaměstnanců obou berlínských letišť. Zrušená byla naprostá většina letů. Naštěstí v poslední den mé dovolené už se létalo normálně.

Primárním místem pro focení je zde vyhlídková terasa, která se nachází na střeše terminálu A. Poskytuje vynikající rozhled do všech stran na všechna stání, pojížděcí dráhy i runwaye. Není tu žádné sklo a téměř celý den zde panují optimální světelné podmínky. Jen je potřeba si zakoupit vstupenku za 3 € a podstoupit bezpečnostní prohlídku. Objektiv 70-300 mm je zde postačující, jen ke dráze 08L/26R už je to trošku daleko a na některá menší letadla už by to chtělo ještě větší ohnisko.

Přes zimu je terasa otevřená bohužel pouze od 11:00 do 16:00, takže z důvodu dřívějšího odjezdu jsem na focení měl jen dvě hodiny. I tak se mi ale podařilo chytit některé zajímavé kousky. Např. speciální logojety Brussels Airlines, SAS a Flybe, Boeing 767 United Airlines, Boeing 737-800 Mongolian Airlines nebo vládní Airbus A319 a Bombardier BD-700. Potěšily také tři Airbusy A330-200 Air Berlin. Navíc jsem měl štěstí na krásné počasí - bylo polojasno a foukal silný vítr, což občas tvořilo zajímavou hru světel a stínů.

Ještě taková zajímavost - na západním okraji letiště se nachází odstavený Boeing 707 Lufthansa registrace D-ABOC. Ten létal pod hlavičkou této společnosti v letech 1957-1977.

Žádné komentáře:

Okomentovat