sobota 10. září 2016

Amsterdam Schiphol (EHAM/AMS) spotting

Letiště Amsterdam Schiphol rozhodně patří ke spottersky nejatraktivnějším letištím v Evropě. Nabízí totiž rozmanitý provoz a dobré podmínky pro focení.

Pokud Schiphol navštívíte letecky, asi jako první vyzkoušíte vyhlídkovou terasu nad terminálem. Ta poskytuje ničím nerušený výhled na odlety z dráhy 24 a pohyby po pojížděcích drahách a na stáních. K dráze 24 je to ale docela daleko, s ohniskem 300 mm se dají rozumně fotit pouze větší letadla. Na terase se také nachází vyřazený Fokker 100 od KLM s přístupným interiérem.

Nejčastěji používanou dráhou pro přílety je 18R - legendární Polderbaan vzdálený asi 4,5 km od terminálu. Dopoledne se dá fotit z východní strany, ale na přístupové cestě je zákaz zastavení. Řešením je tedy buď kolo, nebo odstavení vozidla na nejbližším parkovišti a 1,5 km cesta pěšky. Odpoledne už je výhodné fotit ze západu, kde vede cyklotrasa podél dráhy. Zde je kolo přímo ideální, každý si může nalézt ideální úhel. Místo plotu je tu vodní příkop, takže i bez žebříku se dá bez problému fotit.

Při větším provozu se využívá paralelních přiblížení na dráhu 18R a 18C. To znamená, že někdy vám něco zajímavého může utéct. Dráhy jsou poměrně daleko od sebe, a pravděpodobně se nestihnete přesunout včas.

Za nejzajímavější letadla, která jsem během mého "působení" na letišti zachytil, považuji ještě stále relativně nový přírůstek do flotily KLM - Boeing 787-9, dále Airbus A330 China Southern, Boeing 777F Etihad Cargo, Airbus A330 WOW air, Airbus A330 Etihad, Boeing 787-8 Kenya Airways a Boeing 777F Air China Cargo.

Užitečné informace jsem si ještě před odjezdem našel na Spotterguide.net.

Žádné komentáře:

Okomentovat