neděle 2. února 2014

Helsinki-Vantaa (HEL/EFHK) Spotting leden 2014

Přestože teď ve Finsku bydlím přibližně 30 km od letiště Helsinki Vantaa, hned druhý týden mého pobytu jsem si zajel vyzkoušet, jak se zde spottuje. Teplota se pohybovala kolem -10°C, takže jsem se rozhodl nejprve zkusit vyhlídkovou terasu, která se nachází v administrativní budově poblíž terminálu 2. Dostal jsem se do prosklené místnosti, která nabízela relativně dobrý výhled na celé letiště. Dveře na ochoz ale byly zamčené z důvodu námrazy, a tak jedinou možností bylo fotit přes sklo. Vzhledem k tomu, že letadla zrovna přistávala na dráhu 15, která je od vyhlídkové terasy nejvzdálenější, rozhodl jsem se jít hledat jiné místo.

Našel jsem jej po pár minutách poblíž terminálu 1 na vyvýšeném nadjezdu, kde již stáli dva místní spotteři. Z tohoto místa se dá úzkým výhledem fotit již dobržďující letadla na dráze 15. Asi po hodině se ale začala létat dráha 22L, takže jsem zamířil zpět na vyhlídkovou terasu. Sklo bylo relativně čisté, a tak se dalo celkem pohodlně fotit i přes něj. Výhodou vyhlídkové terasy bylo mimo jiné vytápěné prostředí s Wi-Fi zdarma.

Mezi nejzajímavější provoz ten den bych zařadil Boeing 787-8 Dreamliner Japan Airlines, Boeing 767-300 Arkefly, několik Airbusů A330 Finnair, Airbus A321 Thomas Cook Scandinavia a Pilatus PC-12 Finnish Air Force. Pozoruhodná je také flotila Boeingů 717 společnosti Blue1, jelikož téměř každý stroj má svou unikátní livery.

Pokud se vám fotky zdají jinačí než obvykle, asi to bude tím, že jsem je upravoval na notebooku, na jehož kontrast a podání barev nejsem zvyklý.

Žádné komentáře:

Okomentovat