neděle 3. února 2013

IVAO Crowded Skies 9

Dne 19.1.2013 se uskutečnil již v pořadí devátý ročník tradičního celosvětového IVAO eventu - Crowded Skies. Primárním účelem je docílit co největšího počtu simultánních připojení k síti, a otestovat tak, jakou zátěž dokáží servery vydržet. Jelikož jsem opět čekal, že večer bude docházet k obrovským výpadkům, zvolil jsem radši trať, kde jsem neočekával příliš velké pokrytí řídících, abych se nemusel zbytečně nervovat. Už dopoledne jsem tak startoval z Amsterdamu do San Francisca s MD-11 KLM. Řídící po cestě jsem tedy měl jen v Holandsku, a pak kousek v Kanadě.

Odpoledne došlo k updatu Webeye, které už konečně zobrazuje i aktuální počet připojení, takže nebylo potřeba neustále refreshovat The Eye. Moc to ovšem nepomohlo, protože už kolem 1200 připojení servery začaly nestíhat, letadla mizela z radarů a řídící z IvApu. Kolem osmé hodiny už jsem se blížil ke své destinaci, servery už byly totálně zahlcené, ti, kteří se chtěli připojit až teď už prakticky nemohli. Mě ale IvAp ukazoval, že jsem online, a v klidu jsem si asi o půl deváté přistál v San Franciscu. Webeye ale zrovna ukazoval toto:


Těžko říct, jestli za to může nedostatečná hardwarová kapacita serverů, nebo špatně napsaný software na serverech, každopádně je zajímavé, že zatímco před dvěma lety bylo bez větších problémů dosaženo 2303 připojení, tento rok to bylo "jen" 2054, což je ale zase více, než v minulém Crowded Skies. Takže těžko z toho něco vyvozovat.

Pěkné také bylo, že tento rok byla udělována speciální frčka za účast za speciálních podmínek celkového času online v určitém časovém okně, které se mi podařilo splnit, a ačkoli nechápu, jak bylo možné poznat, kdo byl zrovna v tu dobu online a kdo ne, tak frčka se mi téměř ihned po odpojení objevila v profilu.


Další den jsem pak symbolicky poslal 2€ přes Paypal na účet IVAO. Důležité je, že je stále vidět nějaký pokrok ve vývoji nového softwaru (nové verze IvApu a IvAcu) a zavádění nových serverů, takže stále můžeme doufat, že se věci zlepší. Není ani tak důležité, aby servery vydržely zároveň třeba 3000 připojení, ale aby byly stabilní při pravidelném větším zatížení - přes 1000 připojení.

Žádné komentáře:

Okomentovat