úterý 8. prosince 2015

The Annual Rovaniemi X-Mas Fly-In a Los Angeles RFE

Minulý víkend se pořádaly dva velice atraktivní eventy na IVAO - v sobotu každoroční vánoční let do Rovaniemi a v neděli Real Flight Event v Los Angeles.

V sobotu 5. prosince jsem si naplánoval let Kodaň-Rovaniemi s Thomas Cook Scandinavia. Řídící byli online v Dánsku, Norsku, Švédsku i Finsku, takže jsem měl pokrytí po celý let. Těšil jsem se hlavně na finské ATC, protože z nich vždy vyzařuje taková zvláštní přátelská a uklidňující náklada. Bohužel ale tento rok jsem žádné nepotkal - od té doby, co vznikla severská divize, se řídící různých národností značně pomíchali a řídí často v různých částech Skandinávie.


I tak ale byl slet zajímavý. Vzdušný prostor okolo Rovaniemi byl sice hustě zaplněn letadly, ale díky dobré organizaci jsem nemusel vyčkávat a přiletěl jsem na čas. Sněžení a nízká viditelnost zajistily, že jsem se ani při přistání nenudil.

Na neděli 6. prosince jsem si zabookoval let z El Paso do Los Angeles a následně z Los Angeles do Oaklandu, oboje operované Southwest Airlines. Opět se potvrdilo, jak rozdílní jsou američtí řídící letového provozu od evropských kolegů. Při přiblížení jsem hodně brzo dostal povolení na ILS a dál už se o mě řídící nestaral, i když všude kolem poletovalo spoustu dalších letadel. Abych to navíc neměl úplně jednoduché, na poslední chvíli mi změnil dráhu.


Odlet do Oaklandu už byl pohodový, od stání k dráze to bylo jen pár metrů a navíc žádné fronty na odlet se na severní dráze nekonaly. V USA je mimochodem na rozdíl od Evropy třeba ponechat odpovídač v módu C po celou dobu pojíždění - řídící tak často museli napomínat piloty, kteří toto pravidlo neznali (včetně mě).

Období kolem Vánoc bývá ve znamení velmi kvalitních IVAO eventů. Již tuto sobotu nás čeká Crowded Skies, kde se pokusíme pokořit rekord z minulého roku.

Žádné komentáře:

Okomentovat