neděle 8. prosince 2013

IVAO - Annual Christmas Rovaniemi Fly-in 2013

Jedním z tradičních eventů na IVAO je Vánoční slet do městečka na hranici polárního kruhu - Rovaniemi (EFRO). Ten každoročně pořádá finská divize. Této akce jsem se zúčastnil již čtyřikrát, ani jediný rok jsem si ji nenechal ujít, ale přesto jsem o ní nikdy nenapsal. Proto to zkusím tímto krátkým článkem napravit.


Moje první účast v roce 2010 byla poznamenaná transatlantickým přeletem, který se náhodou konal ve stejný den. Proto jsem s Boeingem 737-800 Czech Wings doletěl z Prahy do Rovaniemi až kolem půlnoci, a na zpáteční cestu už nebyl čas ani energie. V roce 2011 jsem se do Rovaniemi vrátil se stejným letadlem a společností, a díky dřívějšímu odletu z Prahy jsem stihl i návrat zpět. V těchto letech si ještě vybavuji, že účast českých a slovenských pilotů byla masivní a organizovaná, letělo nás v hloučku snad 15 až 20.

V roce 2012 jsem odlétal s Airbusem A320 ČSA z Brna. Pokud si správně pamatuji, tak žádný groupflight už naše divize nepořádala, takže jsem větší část trasy letěl osamocen. Dlouhá, více jak tříhodinová zpáteční cesta mě moc nelákala, a tak jsem radši ještě poskočil kousek více na sever, do Ivalo (EFIV).


Tento rok se Fly-in pořádal poněkud brzy, už 7. prosince. Jako letoun jsem si vybral Boeing BBJ3 s volacím znakem OKBBJ a jako letiště odletu Prahu. Po připojení na stání 30 jsem s radostí zahlédl dva kolegy s Boeingem 737-800 Travel Service se stejnou destinací. Z Prahy do Rovaniemi existují dvě možné trasy - buď přes Německo a Švédsko, nebo přes Polsko a Pobaltí. Tentokrát jsem se rozhodl pro druhou variantu, ačkoli ta první slibovala více pokrytí řídících a více okolního provozu.

Finský vzdušný prostor byl opět rozdělen od jihu na sever na několik oblastních sektorů, takže na frekvencích vždy panoval relativní klid a pořádek. Při příletu jsem byl přeladěn na Rovaniemi Radar (Approach), a za chvíli poté ještě na Rovaniemi Director. Ten skládal přilétávající letadla poměrně nekompromisně za sebe s minimálními rozstupy. Vzhledem k tomu, že letiště v Rovaniemi nemá high-speed exity, to často vedlo ke go-aroundům. Nicméně já měl to štěstí, že jsem se (stejně jako v minulých letech) vyhnul jak vyčkávání, tak opakovanému přiblížení.


Po zarolování k nástupnímu mostu jsem se rozhodl, že budu dále objevovat krásy Finska a zaletím opět o něco víc na sever do Enontekiö (EFET). Pro téměř celé Finsko existují kvalitní freewarové scenerie pro FS9, tak proč toho nevyužít. Takže jen získat povolení, nahodit motory, a pak dlouho stát na vyčkávacím místě, až se udělá mezera mezi přílety. Půlhodinový let a přistání na jednom z nejsevernějších finských letišť pak bylo pěknou tečkou na závěr.

Všechny lety do Rovaniemi mají vždy takovou zvláštní atmosféru, piloti i řídící jsou na sebe mnohem hodnější než jindy. V minulých letech nikdy nechybělo "Merry Christmas" před každým rozloučením a přeladěním na další frekvenci, tento rok jsem to ale nezaslechl ani jednou. Asi je do Vánoc ještě daleko. Škoda, že zatím ještě neexistuje kvalitní scenerie Rovaniemi pro FSX. To by mohlo přilákat ještě více pilotů.

Žádné komentáře:

Okomentovat