neděle 17. března 2013

IVAO - The Atlantic Crossing 2013

Stejně jako Crowded Skies se pomalu stává tradičním každoročním eventem také The Atlantic Crossing, které spočívá v přeletu z evropských měst do amerických metropolí. Před dvěma lety to bylo Miami, minulý rok Boston a New York, a tento rok Washington a Philadelphia. Event se odehrál 24. února v odpoledních hodinách.


Minulé ročníky jsem letěl s kolegy za Czech Wings s Boeingem 767-300ER, tento rok jsem přesedlal na MD-11F World Airways Cargo. Ačkoliv se počítalo i s účastí české divize, bohužel kvůli komunikačním problémům proběhlo oznámení až příliš pozdě, a tak i když dříve letělo kolem deseti českých pilotů, letos jsem letěl jako jediný. Také jsem se rozhodl odlétat z Brna, MD-11 s nákladem má dostatek tahu pro vzlet i z kratší dráhy. Nepřetržité pokrytí začalo od Velké Británie, a zde již provoz hodně zhoustl. Tentokrát byla každé divizi přidělena konkrétní NAT, a časové okno vstupu, takže se provoz rovnoměrně rozdělil. Navíc řídících bylo opravdu hodně, rozdělili si prostor na severní/jižní, a navíc ještě vyšší hladiny/nižší hladiny. Nedocházelo tak k přehlcení frekvencí jako minulé roky, ale vždy bylo na jedné frekvenci maximálně 6-8 letadel. Nebylo ani problém zažádat si o změnu rychlosti.


Horší už to bylo na druhé straně oceánu, kam se opět všechen provoz "slil", a zde již kanadské oblastní řízení mělo pod sebou více jak 30 letadel, což už je tak na hranici efektivního řízení. Ačkoli jsem jako svou destinaci zvolil Washington Dulles Intl, protože jsem zde očekával více příletů, nakonec letělo do Philadephie skoro 3x více letadel, a tak na přiblížení jsem před sebou měl jen 2 letadla. Po klidném příletu a devíti hodinách letu jsem na cargo stojánce ve Washingtonu tuto pouť zakončil.

Co říci na konec - servery běžely jako po másle i při vyšší zátěži, provoz byl perfektně organizován a řídící vše zvládali s přehledem, ale přece jen něco k dokonalosti chybělo - přítomnost ostatních pilotů z české divize. I když vím, že tyto eventy jsou hodně únavné, a spoustu lidí long haul lety vůbec neprovozuje, doufám, že příští rok se snad podobných odvážlivců najde opět více.

Žádné komentáře:

Okomentovat